ТРИ КРУШЕВЧАНКИ НАВРЕДУВАНИ ЗА ОБЈАВЕНА СЛИКА НА ФЕЈСБУК

10653537_715800015164443_3355610728369234517_nТри Крушевчанки беа остро нападнати од страна на фејсбук-групата Здружение Мали Херои Битола за објавена слика. Кон 3-те Крушевчанки меѓу кои и 12 годишно девојче беа упатени погрдни и крајно навредливи зборови. Continue reading

Advertisements

СТУДЕНТИ! ОБЕДИНЕТЕ СЕ! НИКОЈ НИШТО НЕ НИ МОЖЕ!

10167978_10201750711264971_7512661865753914651_n (1)Мантрата на Груевски и екипата околу него дека секоја диплома, секое признание, секое научено нешто мора да добие “амин” од владините институции е уште една карактеристика на диктатурата. Continue reading

СКАНДАЛОЗЕН СТАТУС НА КОЛУМНИСТ НА СЛОБОДЕН ПРОСТОР ЗА ПРОДАЖБАТА НА КРУШЕВСКА ФАБРИКА НА СОПСТВЕНИКОТ НА ОРКА

1978730_10202839623384528_4068290855072724925_nSAMO SO DOBIV NEKOLKU INFORMACII ZA NOVAVA FABRIKA ORKA VO KRUSEVO, MENADZMENTOT NA ORCE KAMCEV PRIMAL RABOTNICI SAMO SO ISKUSTVO . PA DA PUSTIME AKO NE OGLAS VO MILANO ZA DA MU DONESIME MODNI DIZAJNERI ZA 150 EVRA DA RABOTAT, пишува Љупчо Маркоски на својот фејсбук-профил.

МЕНУВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА – УЧЕБНИЦИ ПО ИСТОРИЈА МЕНАЏИРАНИ ОД ДПМНЕ СО БУГАРОФИЛИ КАКО НАЈГОЛЕМИ ХЕРОИ

aleksandrov vo bugarska uniformaПродолжува од тука

Тоа што уште повеќе треба да не загрижи е се поголемото славење на атентатот на Кралот Александар во Марсеј во 1934 година од страна на Величко Димитров Керин, попознат под псевдонимот Владо Черноземски, роден во Велинград Бугарија, кој по својата националност може да биде се, освен Mакедонец. Уште по загрижувачки е тоа што на целиот настан му се дава митски карактер, со тоа што нема ништо митско во атентат над еден диктатор, од страна на бугарин кој работел за Ванчо Михајлов, а со самото тоа за туѓи цели. Continue reading

ЗАБРАНЕТО ЈАДЕЊЕ ЧИПС – ЗАПОЧНА КАМПАЊАТА ЗА ЗДРАВА ХРАНА

naum naumoski borce Конечно  започна долгоочекуваната кампањата на владата за здрава храна вредна скоро половина милион евра. Мое мислење е дека оваа кампања на некој начин ја промовира Коце уште од пред неколку години, делејки сендвичи на манифестацијата појадок на мост. На манифестација учествуваат значителен број на граѓани, па од неодамна се воведе вилет за влез. Continue reading

МЕНУВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА – УЧЕБНИЦИ ПО ИСТОРИЈА МЕНАЏИРАНИ ОД ДПМНЕ СО БУГАРОФИЛИ КАКО НАЈГОЛЕМИ ХЕРОИ

aleksandrov vo bugarska uniformaТој што го контролира минатото, ја контролира и иднината”. Мислата на Џорџ Орвел не е кажана залудно и се чини дека има свое значење кога нашето општество е во прашање. Во нашето општество веќе одамна се зборува за процесот на антиквизација, но постои и еден друг паралелен процес на менување на историјата, кој како што знаеме е далеку по опасен од каква била антиквизацијата. Ниеден споменик не може да наштети толку многу, како што можат да нашетат лажни спасители и погрешна историја. Continue reading

КОГА ЗБОРУВАМЕ ЗА КРУШЕВО, МИСЛИМЕ НА ТОШЕ

vlez vo krusevo За да стигнете до некое од местата на Тоше Проески во Крушево мора да прашате некој граѓанин бидејќи нема да наидете на видливи патокази. А, со оглед на тоа дека во градов не останаа луѓе туристите тешко дека ќе можат да се снајдат и да отидат до гробот на Тоше Проески, спомен куќата или манастирот Св. Преображение. Continue reading

(ФОТО) ЕВЕ КАКО ДПМНЕ ГИ ВРАБОТУВА СВОИТЕ “КАДРИ” – СО ПАРТИСКИ ПРЕПОРАКИ

vmro dh

Деновиве по социјалните мрежи се провлекува слика од допис на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Демир Хисар до кадровата комисија во централата во Скопје во кој дава препорака за вработување на нивен член во АД-МЕПСО Скопје. Дописот е дополнет со потписи на 15 членови на ОК на ВМРО-ДПМНЕ на Демир Хисар како „гаранција„ за квалитетот на посочениот кандидат. Иако одамна ни е познат овој вид на „давање препораки„ за вработување од страна на ДПМНЕ, сега добивме доказ „црно на бело„. Continue reading

ШОКАНТНА КОЛУМНА НА СОТИР ГАБЕЛОСКИ ЗА НАСТАНИТЕ ОД ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР СРБИЈА-АЛБАНИЈА

naum naumoski borceБалканот е олицетворение на простотилак, незнаење и шовинизам. А да, заборавив. И темна иднина. На Балканот се случува провокација. И овие 23 години знаеме само за меѓусебно првоцирање. Што е најстрашно најголемите провокации излегуваат од фунцкионирите на државните власти. Continue reading

НА ДЕНОТ НА СМРТТА НА ТОШЕ НАПИШАВ ТЕКСТ ЗА ЕДНА ДРУГА СМРТ

ripНа денот на смртта на Тоше Проески јас пишувам колумна за една друга смрт. Смрт со подеднаква болка и подеднакво количество на солзи. Со тоа сакам да се присетам и спомнам името на Тоше како и да си ја олеснам душата за смртта на мојот пријател. Continue reading